O‘ZBEKISTONDAGI TIJORAT BANKLARIDA MUAMMOLI KREDITLARNING MAMLAKAT IQTISODIYOTIGA TA’SIRI
tijorat banklariumumiy vergul ro'yxat seperatori muammoli kreditlarumumiy vergul ro'yxat seperatori kredit portfeliumumiy vergul ro'yxat seperatori bank risklariumumiy vergul ro'yxat seperatori moliyaviy barqarorlikumumiy vergul ro'yxat seperatori iqtisodiy o‘sish##article.abstract##
Ushbu maqolada O‘zbekistondagi tijorat banklarida muammoli kreditlarning (NPL) shakllanishi va ularning mamlakat iqtisodiyotiga ta’siri tahlil qilinadi. Tadqiqot davomida bank kredit portfeli sifati, muammoli kreditlar ulushining dinamikasi hamda ularning moliyaviy barqarorlik va iqtisodiy o‘sish bilan o‘zaro bog‘liqligi o‘rganildi. Rasmiy statistik ma’lumotlar va xalqaro tajriba asosida muammoli kreditlarning kreditlash faolligi, investitsiya jarayonlari va bank tizimi barqarorligiga ta’siri baholandi. Tadqiqot natijalari muammoli kreditlarni kamaytirish va bank risklarini boshqarish tizimini takomillashtirish bo‘yicha amaliy xulosalar chiqarishga xizmat qiladi.