О‘ZBEKISTON SOG‘LIQNI SAQLASH TIZIMIDA DAVLAT-XUSUSIY SHERIKLIK VA XUSUSIY SEKTOR RIVOJLANISHINING INSTITUTSIONAL JIHATLARI
sog‘liqni saqlash tizimiumumiy vergul ro'yxat seperatori xususiy sektorumumiy vergul ro'yxat seperatori davlat-xususiy sheriklikumumiy vergul ro'yxat seperatori tibbiy xizmatlar bozoriumumiy vergul ro'yxat seperatori institusional islohotlarumumiy vergul ro'yxat seperatori tibbiy sug‘urtaumumiy vergul ro'yxat seperatori hududiy nomutanosiblikumumiy vergul ro'yxat seperatori raqamli tibbiyotumumiy vergul ro'yxat seperatori inson kapitali
Mazkur maqolada О‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimida xususiy sektor va davlat-xususiy sheriklik (DXSH) mexanizmlarini rivojlantirish jarayonlari ilmiy-nazariy va amaliy jihatdan tahlil qilingan. Tadqiqotda sog‘liqni saqlash tizimi rivojlanishining “ikkiyoqlama” dinamikasi — institusional islohotlardagi ijobiy о‘zgarishlar bilan bir qatorda saqlanib qolayotgan tarkibiy va institusional cheklovlar — aniqlangan.
Maqolada xususiy tibbiy muassasalar sonining jadal о‘sishi, ayrim ixtisoslashgan xizmatlarda xususiy sektorning ustun mavqega ega bо‘lishi hamda statsionar segmentdagi ulushining ortishi tahlil qilingan. Shu bilan birga, davlat xarajatlarining nisbatan past darajasi, tо‘g‘ridan-tо‘g‘ri tо‘lovlar ulushining yuqoriligi, majburiy tibbiy sug‘urta tizimining tо‘liq joriy etilmagani, hududiy nomutanosibliklar va kadrlar taqchilligi sohaning barqaror rivojlanishiga salbiy ta’sir kо‘rsatayotgan asosiy omillar sifatida kо‘rsatib berilgan. Maqola natijalari sog‘liqni saqlash sohasida davlat siyosati, institusional islohotlar va xususiy sektor faoliyatini muvofiqlashtirish orqali milliy sog‘liqni saqlash tizimini barqaror rivojlantirish bо‘yicha ilmiy-amaliy xulosalar chiqarish imkonini beradi.