OʻZBEKISTONDA OLIY TAʼLIM MUASSASALARI MOLIYAVIY TAʼMINOTINI MUSTAHKAMLASH MASALALARI
oliy taʼlimumumiy vergul ro'yxat seperatori moliyaviy taʼminotumumiy vergul ro'yxat seperatori byudjet mablag‘lariumumiy vergul ro'yxat seperatori grantlarumumiy vergul ro'yxat seperatori moliyaviy mustaqillikumumiy vergul ro'yxat seperatori kontrakt toʻlovlari##article.abstract##
Ushbu maqolada Oʻzbekistonda oliy taʼlim muassasalarini moliyaviy taʼminotini mustahkamlashning dolzarb masalalari tahlil qilinadi. Hozirgi kunda oliy taʼlim tizimining samarali ishlashi va raqobatbardosh kadrlar tayyorlash davlatning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga bevosita bog‘liqdir. Maqolada davlat byudjeti, kontrakt toʻlovlari, grantlar va xususiy investitsiyalar kabi moliyalashtirish manbalarining samaradorligi o‘rganiladi. Shuningdek, moliyaviy mustaqillikni oshirish, resurslardan oqilona foydalanish va natijaga yo‘naltirilgan moliyalashtirish mexanizmlarini joriy etish zarurati taʼkidlanadi. Tadqiqot natijalari oliy taʼlim muassasalarining barqarorligini mustahkamlash va taʼlim sifatini oshirishga xizmat qiladi.
Hamrayev, M. S. (2026). OʻZBEKISTONDA OLIY TAʼLIM MUASSASALARI MOLIYAVIY TAʼMINOTINI MUSTAHKAMLASH MASALALARI. INNOVATSION IQTISODIYOT, 1(06). Retrieved from https://ojs.qmii.uz/index.php/ej/article/view/1073