TIJORAT BANKLARIDA INVESTITSIYA LOYIHALARINI MOLIYALASHTIRISH SAMARADORLIGINI OSHIRISHNING INSTITUTSIONAL VA MOLIYAVIY MEXANIZMLARI
loyihalarni moliyalashtirishumumiy vergul ro'yxat seperatori investitsiya loyihalariumumiy vergul ro'yxat seperatori tijorat banklariumumiy vergul ro'yxat seperatori moliyalashtirishumumiy vergul ro'yxat seperatori pul oqimiga asoslangan kreditlashumumiy vergul ro'yxat seperatori tavakkalchiliklarni boshqarishumumiy vergul ro'yxat seperatori institutsional mexanizmlarumumiy vergul ro'yxat seperatori O'zbekiston
Ushbu maqolada tijorat banklarida investitsiya loyihalarini loyihaviy moliyalashtirish samaradorligini oshirishning institutsional va moliyaviy mexanizmlari ko'rib chiqiladi. Tadqiqot loyihalarni moliyalashtirish tamoyillarining nazariy tahliliga, jumladan, pul oqimiga asoslangan kreditlash, tavakkalchiliklarni taqsimlash va loyihaga asoslangan moliyalashtirish samaradorligiga ta'sir qiluvchi institutsional sharoitlarga asoslangan. Tijorat banklarida loyihalarni moliyalashtirishning amaliy qo'llanilishini cheklaydigan institutsional va metodologik cheklovlarni aniqlashga alohida e'tibor qaratilgan. Tahlil asosida maqolada loyihalarni moliyalashtirish samaradorligini oshirishga qaratilgan integratsiyalashgan institutsional va moliyaviy mexanizm taklif qilingan. Taklif etilayotgan mexanizm normativ-huquqiy bazani mustahkamlashga, tijorat banklari ichida ixtisoslashgan loyihalarni moliyalashtirish bo'linmalarini tashkil etishga, loyihaga xos tavakkalchiliklarni boshqarish amaliyotini takomillashtirishga va uzoq muddatli moliyalashtirish manbalariga kirishni kengaytirishga urg'u berilgan. Tadqiqot natijalari loyihalarni moliyalashtirish nazariyasini rivojlantirishga hissa qo'shadi va investitsiyalarga asoslangan iqtisodiy o'sishni, ayniqsa o'tish davri iqtisodiyotida qo'llab-quvvatlashga intilayotgan tijorat banklari va siyosatchilar uchun amaliy tavsiyalar beradi.